Chatbot Nedir? - Voice of the Customer Platform

Chatbot Nedir?

Chatbot için insan kullanıcıları ile özellikle internet üzerinden yapılan konuşmaları simüle etmek için tasarlanmış bir bilgisayar programıdır diyebiliriz. Yani Chatbot, hizmet sektöründe kullanıcılara destek olmak amacıyla tasarlanan, yazılı veya sözlü insan konuşmasını taklit eden yazılım programıdır. Ayrıca Chatbot kelimesi dilimize ‘‘sohbet robotu’’ olarak çevrilebilir.

Chatbot’u insanlar ile makineler arasındaki en gelişmiş etkileşim türlerinden biri olarak da tanımlanır. Teknolojik bir bakış açısıyla bakacak olursak, Chatbot sadece doğal dil işleme (Natural Language Processing – NLP) kullanan bir soru cevaplama sisteminin geliştirilmiş halidir.

Bu yazımızda sizler için yapay zeka Chatbot ve Chatbot konuşma analizinden bahsedeceğiz.

Yapay Zeka Chatbot

Chatbot türlerini incelediğimizde, karşımıza iki ana Chatbot türü çıkmaktadır. Bunlar;

Görev Odaklı Chatbot’lar

Veriye Dayalı Chatbot’lar (Yapay Zeka Chatbot) şeklindedir.

Görev odaklı Chatbot’lar, tek bir işlevi gerçekleştirmeye odaklanan, tek amaçlı programlardır.

Yapay zeka Chatbot’lar ise sanal asistanlar veya dijital asistanlar olarak da bilinir. Görev odaklı Chatbot’lara göre çok daha karmaşık, etkileşimli ve kişiselleştirilmişlerdir. Yapay zeka Chatbot’lar ilerledikçe öğrenmek için doğal dil anlamasından (Natural Language Understanding – NLU), doğal dil işleme (Natural Language Processing – NLP) ve makine öğrenmesinden yararlanır.

Yapay zeka Chatbot’lar kullanıcı profillerine ve geçmiş kullanıcı davranışlarına göre kişiselleştirmeyi etkinleştirmek için tahmine dayalı zeka ve analitik uygularlar. Yani dijital asistanlar bir kullanıcının zaman içindeki tercihlerini öğrenebilir, önerilerde bulunabilir ve ihtiyaçlarını tahmin edebilir. Örnek verecek olursak; Apple’dan Siri ve Amazon’dan Alexa, tüketici odaklı, veriye ve tahmine dayalı Chatbot’lara en iyi örneklerdir.

Chatbot Konuşma Analizi

Chatbot’lar yapay zekanın en çok bilinen örneklerinden biridir. Yapay zekaya dayalı Chatbot’lar kullanıcı ile görüşme halindeyken konuşma analizi yaparak, kullanıcıya uygun cevaplar verebilir, önerilerde bulunabilir veya ihtiyaçlarını tahmin edebilir. Baktığımızda Chatbot’ların konuşma analizi yapmasının firmalar için pek çok yararı vardır. Bu yararlara örnekler verecek olursak;

Maliyet tasarrufu: Yapay zekaya dayalı bir Chatbot uygulaması, yeni bir çalışan ekibini işe almaktan çok daha ucuz ve daha hızlıdır. Ayrıca platformlar arası Chatbot’ların oluşturulması durumunda ise firmalar tüketicilere aynı anda, harcama yapmadan çeşitli etkileşimleri yönetmesine olanak sağlar.

Müşteri hizmetleri: Baktığımızda müşteri deneyimi, günümüz pazarında fark yaratan en önemli parametrelerden biridir. Müşterileriniz, bir ürün ya da hizmet satın alırken bir sonraki adımda ne yapmaları gerektiğini anlamak için yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bu noktada Chatbot’lar satın almayı kolaylaştırarak ve hızlandırarak gerçek zamanlı bir yardım sağlayabilirler.

Müşteri bilgileri: Herhangi bir firmanın müşteri hizmetlerini güncellemesinin en kolay yola, tüketici verilerini izlemek ve bilgi toplamaktır. Chatbot’lar tüketicilerin yorumlarından bilgi toplayabilir ve bu bilgileri yani verileri, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl iyileştirebileceğiniz hakkında size bilgi verebilir.

Chatbot’ların konuşma analizi yapmasının yararlarına bunlar gibi pek çok örnek verebiliriz.

Bu yazımızda sizler için yapay zeka Chatbot ve Chatbot konuşma analizinden bahsettik.

İlginizi çekebilir: Doğal Dil İşleme Mantığını 3 Adımda Öğrenin | Artiwise

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>