Veri Görselleştirme Nedir? Nasıl Olmalıdır? - Voice of the Customer Platform

Veri Görselleştirme Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Firmaların; satış geliri, pazarlama performansı, müşteri etkileşimleri, stok seviyeleri, üretim ölçümleri ve personel seviyeleri gibi ilgilenmesi gereken pek çok veri kaynağı vardır. İncelenecek bu kadar çok veri olması nedeniyle, insanların verilerin ne anlama geldiğini görmesi zor olabilir. Bu noktada karşımıza veri görselleştirmesi çıkıyor.

Veri görselleştirme, incelenmesi gereken verilerde tüm ayrıntıları kolay anlaşılır, görsel olarak dikkat çekici ve kullanışlı iş bilgilerine dönüştürülmesine yardımcı olur.

Bu yazımızda sizler için veri görselleştirme nedir sorusuna cevap vereceğiz. Ayrıca veri görselleştirme araçlarından bahsedeceğiz.

Veri Görselleştirme Nedir?

Ver, görselleştirme, verileri insan beyninin daha iyi anlaması ve içgörü alması için, daha kolay hale getirmek üzere grafik gibi görsel bir bağlama çevirme uygulamasıdır. Grafiklerde bulunan verileri; noktalar çizgiler veya çubuklar gibi görsel nesneler olarak kodlayarak, daha anlaşılır kılmak için kullanılan teknikleri ifade eder.

Kısaca veri görselleştirme, bilgi ve verilerin grafiksel temsilidir. Grafikler ve haritalar gibi görsel ögeleri kullana veri görselleştirme araçları, verilerdeki eğilimleri ve aykırı değerleri görmeyi sağlar.

Veri Görselleştirme Araçları

Günümüzde ücretli ya da ücretsiz pek çok ücretsiz veri görselleştirme araçları mevcuttur. Burada asıl önemli olan ise veri görselleştirme araçlarından hangisini kullanacağınızdır. Sonuçta, sizin için en önemli noktalara odaklanmanıza yardımcı olmak için ihtiyacınız olan verileri görselleştirmeye yarayan bir araç istersiniz.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda güç, esnek ve kullanım kolaylığı dengesine sahip veri görselleştirme araçları ararken bazı parametrelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir;

Veri görselleştirme aracınızdan sahip olduğunuz verilerin türüne göre, ne tür bilgi ve içgörüler elde etmek istediğinizi belirleyin.

Veri görselleştirme araçlarında iş zekası, analiz ve kurumsal raporlama becerileri gibi ne tür özelliklere ihtiyacınız olduğunu belirleyin.

Verileri hangi platformlarda görmek istediğinizi belirleyin.

Bunlar gibi dikkat etmeniz gereken pek çok parametre vardır.

Genel olarak en sık kullanılan veri görselleştirme araçları ise; Excel, Infogr.am, Tableau, Databox ve Zingchart şeklindedir. Tabii ki bunlar dışında pek çok ücretli ve ücretsiz veri görselleştirme araçları mevcuttur.

Bu yazımızda sizler için veri görselleştirme nedir sorusuna cevap verdik. Ayrıca veri görselleştirme araçlarından bahsettik.

Comments are closed.