Müşterinin Sesi

Müşterinin sesi (Voice of Customer), müşterilerin kullandıkları ürünler ve hizmetler ile ilgili tecrübelerini tanımlayan bir terimdir. Günümüz iş dünyasında firmalar, üstün müşteri deneyimleri ile farklılıklarını ortaya koymak istemektedir. Lider firmalar, müşterilerinden gelen geri bildirimlere göre stratejilerini konumlandırmaktadır.

Hızla büyüyen sosyal medya verisi, anket verileri, e-mail, ürün ve hizmet ile ilgili yorumlar ve sohbet etkileşimleri metin tabanlı kaynakların bir kısmını oluşturmaktadır. Birçok büyük ölçekli firma, bu verilerin büyük ve karmaşık olmasından dolayı içerikleri analiz etmekten kaçınmaktadır. Metin analitiği teknolojisi, bu zorlukları aşarak firmalara müşteri tercihlerini, ihtiyaçlarını ve yaklaşımlarını anlamasında yardımcı olmaktadır.

Metin analitiği teknolojisi; öne çıkan söylemler, kök neden analizi, duygu analizi, sınıflandırma gibi çözümlerle metin içeriklerini analiz edebilme yeteneği sunmaktadır. Metin analitiği teknolojileri aynı zamanda, müşteri yorumları gibi yapısal olmayan (unstructured) veriler ile müşteri memnuniyet puanı gibi yapısal (structured) verileri bir araya getirebilmektedir.

Artiwise Müşterinin Sesi

Müşterinin Sesi'ni
Artiwise ile analiz edin

Farklı kanallardan gelen müşteri deneyimlerini dikkate alarak analiz eden firmalar, şirket stratejilerini bu yönde şekillendirerek büyük fark yaratabilmektedir. Artiwise Metin Analitiği Platformu, firmalara müşterilerinin sesini anlamaları ve gerekli aksiyonları alabilmeleri için bulut üzerinde çalışan kullanışlı bir arayüz sunmaktadır.

Veri Aktarımı

Kullanıcılar müşterilerinin sesini txt, excel, csv gibi farklı formatlarda Artiwise platformuna aktarabilmektedirler.

Keşfetme

Artiwise Metin Analitiği Platformu'nun “Öne Çıkan Söylemler” modülü kullanılarak ilişkili konu başlıklarına ulaşılabilir, böylece müşterilerin en çok neler hakkında konuştukları analiz edilebilir.

Kategorizasyon

Kullanıcılar, Artiwise Metin Analitiği Platformu'nun "Sınıflandırma" modülü ile müşteri yorumlarını otomatik olarak belirlenen sınıflara aktarabilirler ve her bir sınıfa ait içerikleri listeleyebilirler. Aynı zamanda kullanıcılar, makine öğrenmesi gücüyle yorumların otomatik sınıflandırılmasını sürekli olarak sağlayabilirler. Hazır dashboard'lar üzerinde verilerin sınıf dağılımını görebilir ve istedikleri zaman detaylarını inceleyebilirler.

Kök Neden Analizi

Ürünümüz ile kullanıcılar müşterinin sesini sınıflandırdıktan sonra her sınıfa ait kök neden analizini yaparak problemli veya fark yaratan alanları tespit edebilirler. Örneğin, duygu analizi sınıflandırması yaparak müşterinin olumlu veya olumsuz bulduğu alanlardaki öne çıkan söylemlerin kök nedenlerini balık kılçığı görseliyle analiz edebilirler.